Гримаси капіталізму. Міський транспорт. Тарифи – уверх


У країні почалася чергова хвиля здорожчання вартості послуг з перевезення пасажирів у міському транспорті.

Полтава

З минулої суботи у Полтаві почали діяти нові ціни на проїзд у пасажирському транспорті міста, встановлені мерією. Вартість квитка в автобусах, незалежно від організаційно-правової форми господарювання перевізників, складає 8 гривень. За проїзд тролейбусами, які належать комунальному підприємстві «Полтаваелектроавтотранс», треба віддати 6 гривень.

У тролейбусах діють місячні проїзні. Для учнів шкіл вони коштують 90 гривень; для студентів денної форми навчання – 120 гривень; для повно платних пасажирів – 240 гривень; для службових поїздок працівників підприємств, установ та організацій – 360 гривень.

Зазначимо, що минулого тижня у громадському транспорті Полтави діяв тариф, встановлений у травні 2019 року. Ціна проїзду в автобусах була 5 гривень, у тролейбусах – 3 гривні. До питання підвищення вартості проїзду міська рада поверталися позаминулої осені у контексті введення електронного квитка з диференційованим тарифом. Та тодішні депутати не схвалили намір мерії щодо збільшення тарифів, а тому і систему з валідаторами не впроваджували.

 Вінниця

З першого липня удвічі подорожчала вартість проїзду у муніципальному транспорті Вінниці. У трамваях, тролейбусах та автобусах вона становить 8 гривень. Така ціна є соціально орієнтованою, проте для самого підприємства буде збитковою, йдеться у повідомленні Вінницької міської ради. 

Влада дає знижку на місячні проїзні документи у громадському транспорті. Так, квиток на безлімітну кількість поїздок коштує 750 гривень, а проїзний на 130 поїздок у місяць – 510 гривень. Вартість студентського проїзного становить 255 гривень, учнівський місячний квиток коштує 155 гривень.

Востаннє вартість проїзду в муніципальному транспорті Вінниці змінювали три роки тому.

Удвічі дорожчим став цього літа у Вінниці й проїзд у маршрутках, котрі належать приватним перевізникам. З 1 червня вартість послуги в них становить 10 гривень. За поїздку маршрутними таксі в населені пункти приєднаних до Вінниці громад і на нічному маршруті пасажири платять 12 гривень.

Подільські перевізники продовжують безкоштовно обслуговувати пасажирів деяких пільгових категорій, а школярів до 6 класу під час навчання возять за півціни. Також забезпечують безкоштовний проїзд учасників бойових дій, інвалідів війни, учасників АТО та ООС, ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС.

 Дніпро, Львів

З початку цього місяця подорожчав проїзд в електротранспорті міста Дніпро. Тариф у трамваях, тролейбусах й метро становить 8 гривень. Вартість проїзних квитків підвищили. Місячний коштує 340 гривень на один вид транспорту, 500 гривень – на два види (трамвай/тролейбус, трамвай/метро, тролейбус/метро) та 750 гривень – на всі види електротранспорту.

За проїзд в автобусах мешканці та гості міста Дніпро платять залежно від довжини маршруту – від 8 до 12 гривень. Нові підвищені ціни на квиток у цьому виді транспорту почали діяти у мегаполісі Придніпров’я з кінця червня.

Востаннє тарифи на проїзд у громадському транспорті влада Дніпра підвищувала півтора року тому.

З початку літа дорожчим стало пересування міським транспортом й у Львові. Влада погодила підвищення вартості проїзду в автобусах й на електротранспорті з семи до десяти гривень. Квиток на трамвай й тролейбус обійдеться трішки дешевше, якщо пасажир придбає його у точках продажу (кіосках) або сплачує за проїзд онлайн. 

В мерії стверджують, що нова вартість послуг у громадському транспорті не покриває всіх затрат перевізників, оскільки економічно обґрунтований тариф на проїзд в автобусах становить 14,6 гривні, а в електротранспорті – 12,4 гривні.

 Донеччина 

Від літа доводиться платити більше за послуги громадського транспорту у Краматорську, де щодня на рейси виходять 150 тролейбусів, автобусів та маршруток, 50 з них – комунальні, інші 100 – двох приватних перевізників. Ціна проїзду збільшилася на три гривні. Тепер за квиток у тролейбусах треба заплатити 8 гривень, а в автобусах та міських маршрутках – 10 гривень.

У міській раді говорять, що підвищення вартості поїздки зумовлене зростанням заробітної плати та цін на паливо. А ще необхідністю оновлення рухомого складу громадського транспорту, оскільки значна частка його не забезпечує пасажирам належний комфорт. 

Підвищити вартість послуг комунального транспорту планують у Маріуполі. У міський раді відбулася нарада, на якій транспортники просили підняти тариф на проїзд у тролейбусі до 10 гривень, в трамваї – до 9 гривень. Свої вимоги вони обґрунтовують тим, що вартість дизпалива з початку року зросла майже на половину, а деякі запчастини подорожчали майже у два рази.

В мерії говорять, що наразі економічно обґрунтований тариф для трамвая і тролейбуса становить 21 гривню, а для автобуса – понад 12 гривень. А ще вказують на велике навантаження на міський бюджет, з якого доводиться виділяти 300 мільйонів гривень трамвайно-тролейбусному управлінню за безкоштовне перевезення майже 200 тисяч маріупольців – пільговиків.

Микола Гук


Ви можете обговорити цей матеріал на наших сторінках у соціальних мережах