Слобожанщині загрожує спрага


У Харківській області можуть обмежити споживання води, якщо уряд негайно не дасть грошей на поповнення живильною вологою Краснопавлівського водосховища, звідки втамовують спрагу чотири міста та два десятки менших населених пунктів регіону.

Рукотворний колодязь

Краснопавлівське водосховище є складовою частиною каналу Дніпро-Донбас. Штучну ріку прокладено наприкінці минулого століття по території Дніпропетровської та Харківської областей для забезпечення живильною вологою індустріального Донецького регіону. По цій артерії води Славутича подаються до ріки Сіверський Донець, а звідти – до Донецької та Луганської областей.

Наливний же басейн каналу Дніпро-Донбас служить джерелом постачання прісної води й міст Слобожанщини – Харкова, Лозової, Первомайського та Мерефи. До них живильна волога надходить напірними трубопроводами великого діаметру.

Є ще одна функція Краснопавліського водосховища. Вода, скинута з цієї споруди, розташованій на найвищій точці водорозподілу Дніпра й Дону, самопливом йде притоками Сіверського Дінця, поповнюючи головну річку східної України. Тому має бути періодична подача води по каналу Дніпро-Донбас.

Та упродовж останніх років цей захід через дефіцит державного бюджету здійснюються не регулярно. Як результат – погіршилася якість живильної вологи у Краснопавлівському водосховищі та зменшився її обсяг. Утворилася критична ситуація з водопостачанням у ряді місць Харківської області. Якщо обласний центр Слобожанщини, крім дніпровської води, бере живильну вологу ще з річки Сіверський Донець та артезіанських свердловин, то Лозова та Первомайський «сидять» лише на дніпровських водах.

Просять гроші на воду

Стурбовані такою ситуацією міські ради Лозової та Первомайського звернулися до Державного агентства водних ресурсів України з проханням здійснити поповнення штучної водойми каналу Дніпро-Донбас.

Зі столиці прийшла відповідь, що в умовах нинішнього дефіциту бюджетного фінансування наповнення Краснопавлівського водосховища для забезпечення питною водою мешканців Харківської області можливе лише за рахунок споживачів.

- Пропозицію чинуш інакше як знущанням з людей не назвеш, - говорить заступник голови Лозівської міської об’єднаної територіальної громади Олексій Корпан. - Якщо витрати на транспортування води Славутича закласти у тариф на живильну вологу, то ковток її коштуватиме неймовірних грошей. Дотаційних коштів на зменшення ціни води для споживачів у місцевому бюджету немає. Та й ніколи їх не було. Гроші на подачу води з Дніпра на Харківщину завжди виділяв уряд.

За розрахунками Державного агентства водних ресурсів України, цьогоріч для прокачування води з каналу Дніпро-Донбас до Краснопавлівського водосховища потрібно більше 150 мільйонів гривень.

- В обласному бюджеті таких грошей не знайти, - стверджує начальник відділу водопровідного забезпечення департаменту житлово-комунального господарства Харківської облдержадміністрації Людмила Кордіварова. – Тому ми звернулися за фінансовою підтримкою до уряду.

Вона нагадала, що минулоріч наповнення штучного басейну каналу Дніпро-Донбас почалося в кінці жовтня й тривало до середини грудня. Людмила Петрівна висловила сподівання, що з огляду на критичний рівень води в ньому, Кабмін найближчим часом виділить кошти на перекидання туди води з Кам'янського водосховища, що на Дніпрі.

Від нововведення й горло пересохне

- Ми технічно готові прокачувати води Славутича до слобожанського водосховища,- запевняє начальник Управління каналу Дніпро-Донбас Ігор Поставний. - Гроші на це потрібні сьогодні, а не завтра чи післязавтра. Адже нам необхідно через систему «Прозоро» закупити електроенергію для запуску 12 насосних станцій 260-кілометрового каналу Дніпро-Донбас. Оформлення енергопостачання – довготривалий процес. Він займає десь до двох місяців. То ж харків’янам треба негайно «вибити» гроші на поповнення Краснопавліського водосховища.

Ігор Михайлович звернув увагу на ще одну фінансову проблему, пов’язану із забезпеченням Слобожанщини живильною вологою. Досі комунальне підприємство «Харківводоканал» брало її з Краснопавлівського водосховища безкоштовно. Згідно з щойно внесеними змінами до Водного кодексу України, водозабір з каналів та використання їх ресурсів здійснюються на платній основі. Й робиться це на підставі договору з підприємствами, що забезпечують перекидання водних ресурсів. Донині «Харківводоканал» не мав такого документу з Управлінням каналу Дніпро-Донбас Державного агентства водних ресурсів України.

Про нововведення, що має вступити в дію з січня наступного року, в «Харківводоканалі» знають. Як повідомили нас у цьому комунальному підприємстві Харківської міської ради, тут чекають урядових нормативно-правових актів, необхідних для реалізації вимоги нової редакції статті 42 Водного кодексу України. Чи ляжуть зміни до чинного законодавства на плечі споживачів живильної вологи, у «Харківводоканалі» не говорять. Але не виключають, що скоріше за все, тарифи на водопостачання та каналізацію різко зростуть.

Микола ГУК

Харків


Ви можете обговорити цей матеріал на наших сторінках у соціальних мережах