Селяни Полтавщини – проти ринку землі


Минулої п’ятниці у Полтаві пройшов мітинг проти відкриття ринку землі, яке передбачається з 1 липня.

Позиція аграріїв

На акцію протесту проти запровадження ринку землі сільськогосподарського призначення аграрії Полтавщини зібралися на площі перед обласною адміністрацією. До селян приєдналися й містяни, котрим теж болить земельне питання.

Люди тримали плакати та транспаранти з написами: «Не буде села – не буде України», «Зе! мля! Не чіпай землю!», «Фермери – проти ринку землі», «Руки геть від української землі», «Воїни АТО – проти розпродажу землі, за яку воювали» та іншими.

Фермери із далеких від обласного центру куточків – райцентрів Глобине, Гребінка та Хорол прибули на акцію протесту на вантажівках, автофургонах та тракторах. На сільськогосподарській техніці були транспаранти з написами «Ні – владі бариг і корупціонерів!, «Ні – грабунку українського народу!».

Організували акцію протесту громадські організації аграріїв Полтавщини.

- Ми вийшли на вулицю, щоб заявити владі вкотре про наші вимоги, - сказав, відкриваючи мітинг, голова Асоціації фермерів і приватних землевласників Полтавського району Олег Слизько. - Насамперед, слід продовжити мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення, як мінімум на рік. По-друге, переорієнтувати державну політику в аграрній сфері – варто підтримувати не агрохолдинги, а дрібних виробників. І закріпити в Конституції України фермерське господарство як основу аграрного ладу України. По-третє, провести референдум щодо продажу землі. І діяти згідно з результатами волевиявлення народу.

- Почати продаж землі під час пандемії — це злочин, - заявив голова Ради сільськогосподарських товаровиробників Полтавської області Іван Кочерга. – Де взяти гроші селянину на придбання наділів, коли він без копійки у кишені? Що де й було, то все пішло на лікування від коронавірусу. Тому вимагаємо відтермінувати відкриття ринку землі. Чекаємо діалогу влади з нами щодо майбутніх відносин на селі. Позиція нашої Ради — земля має належати державі.

- Для нашої сім’ї земля – годувальниця. Ми живимо з того, що виростимо на ній, - повідала селянка з Лубенського району Любов Кушнір. - Хочемо, щоб наділ, отриманий на паї, був засобом існування й нашим дітям, онукам, правнукам, а не дістався іноземцям, які завтра-післязавтра заявляться в Україну й скуплять чорноземи.

Виступаючі на мітингу також говорили, що великий капітал, який прийде на село, витіснить дрібного виробника. Фермерські господарства збанкрутують. А вони ж є основними платниками податків об’єднаних територіальних громад. Якщо знизяться надходження до місцевих бюджетів, погіршиться соціально-економічна ситуація на селі.

Сподівання на діалог у столиці

У наметі, розбитому на площі перед будівлею облдержадміністрації, було організовано збір підписів за проведення всеукраїнського референдуму щодо землі. Зазначимо, що закон про референдуми в Україні Верховна Рада ухвалила у січні цього року. Та його ще не підписав президент. Отже, він не набрав чинності.

Нагадаємо, відкриття ринку землі – це одна з умов Міжнародного валютного фонду для продовження співпраці з Україною. Закон про ринок землі парламент 259 голосами ухвалив в останній день березня минулого року. Він надає право власникам сільськогосподарської землі продавати ділянки, а також купувати землю. До цього часу люди могли надавати її лише в оренду. У перші два роки дії земельної реформи продаж землі в одні руки обмежений площею в сто гектарів. А згодом сільськогосподарські угіддя матимуть право купувати юридичні особи – до 10 тисяч гектарів.

Закон про запровадження ринку землі сільськогосподарського призначення надає її власникам право на продаж своїх ділянок (паїв), а також купувати землю. Раніше люди могли передавати землю лише шляхом довгострокових договорів оренди, які інколи укладали на десятки років.

Після акції протесту мітингарі влаштували автопробіг вулицями обласного центру на сільськогосподарській техниці.

Завтра під стінами Верховної Ради відбудеться всеукраїнська акція аграріїв. У ній візьмуть участь й полтавські фермери.

- Ми хочемо, щоб дослухалися до думок селян, - повідомив нам голова Полтавського обласного об’єднання фермерів і приватних землевласників Василь Бурлака. – Якщо вже запроваджувати обіг землі, то вона має дістатися не агрохолдингам, за якими стоять латифундисти, а тим, хто її сам обробляє. Дрібні фермери повинні мали можливість придбати землю. На акції протесту у Києві будемо вимагати зустрічі з президентом. Якщо парламент уже ухвалив закон про обіг землі, то держава має надати підтримку селянам. Перш за все, фінансову: довгостроковий кредит для фермерів під один-два проценти.

Микола Гук

Полтава


Вы можете обсудить этот материал на наших страницах в социальных сетях