Сумщина: Олексій Берест - назавжди Герой Великої Перемоги

Сумщина: Олексій Берест - назавжди Герой Великої Перемоги


9 березня 2021 року виповнилось 100 років з дня народження Олексія Береста – легендарного лейтенанта, який залишився в історії Великої Вітчизняної війни як людина з Прапором Перемоги в руках.

Він народився в березні 1921 року  в селі Горяйстівка  Охтирського району Сумської області , ставши одинадцятою дитиною в бідній родині.  А всього в сім`ї зростало 16 дітей.  У 12 років Олексій залишився круглим сиротою, виховувався у дитячому будинку. Закінчивши 7 класів , розпочав трудовий шлях трактористом у Чупахівській МТС Охтирського району.

У вісімнадцятилітньому віці добровільно вступив до лав Червоної Армії. Приймав участь у радянсько-фінській війні. У бойових діях Великої Вітчизняної війни зв’язківець Олексій Берест брав участь з 22 червня 1941 року. За роки війни пройшов шлях від рядового до заступника командира батальйону з політичної частини. Комуністом став у березні 1942 року. В дні війни  був нагороджений трьома орденами Червоної Зірки, орденами Вітчизняної війни 1-го ступеня і Червоного Прапора.  В історію Великої Вітчизняної війни ввійшов як один з тих, хто встановив червоний Прапор Перемоги над Рейхстагом у Берліні, забезпечуючи прохід і закріплення Прапору  над куполом Рейхстагу відомими Героями Радянського союзу Михайлом Єгоровим і Мелітоном Кантарією.

Як відновлення історичної справедливості, був сприйнятий громадянами УкраїниУказ Президента України  від 6 травня 2005 року за № 753/2005, яким Олексію Прокоповичу Бересту  - за бойову відвагу  у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 р.р., особисті мужність і героїзм, виявлені в Берлінській операції і встановленні Прапора Перемоги над Рейхстагом – присвоєно звання Герой України з присудженням ордену Золота Зірка (посмертно).

Хто ж міг в ті дні  подумати, що через 10 років, уже інший Президент України, підпише так званий «закон про декомунізацію», яким буде заборонено публічне використання Прапору Перемоги, передбачена за це кримінальна відповідальність ! Доводиться лише сподіватись, що це тимчасова прикра помилка в  історії сучасної України, яка не кидає і найменшої тіні на світлу особистість Олексія Береста.

Олексій Прокопович зі Збройних Сил СРСР звільнився у 1948 році. Жив і працював  у Ростовській області ,  звідки родом була його дружина.  Трагічно загинув 3 листопада 1970 року, рятуючи п’ятирічну дівчинку з-під коліс швидкого потягу «Москва – Баку» на  роз’їзді  «Сільмаш» у місті Ростов-на-Дону. Там він і похований на Олександрівському цвинтарі. На пам’ятному знаку викарбувані слова «Учасник штурму Рейхстагу».

Свято бережуть пам'ять  про свого легендарного земляка жителі Сумщини. У 2005 році в центрі міста Охтирка встановлений пам’ятник Герою України, до якого щорічно приходять вдячні охтирчани в день його народження, в День Великої Перемоги і в інші пам’ятні дні, пов’язані з історією Великої Вітчизняної війни.

Його іменем названі вулиці в селі Горяйстівка Охтирського району і в м. Суми. У Охтирському районному краєзнавчому музеї зібрані багаті матеріали про його героїчне життя, особисті речі героя, друковані джерела про його подвиги.

Тож в день 100-річчя Олексія Береста до його пам’ятника  в м. Охтирка прийшли вдячні ветерани і місцеві комуністи, їх однодумці, які шанують свою історію. Принесли червоні гвоздики і поклали їх до підніжжя. У виступах прозвучали слова глибокої поваги і вдячності Герою, яким пишається Сумщина. Місцевий хор виконав пісню «Летять журавлі».

В цей же час на вулицю імені Олексія Береста в обласному центрі теж ішли сумчани з букетами червоних гвоздик. Першими прийшли комуністи міста, до них приєднались окремі жителі цієї вулиці. Квіти поклали керівники обласної і міської організацій КПУ: Володимир Даниленко і Володимир Солобаєв.  Дещо пізніше, дотримуючись карантинних обмежень, підійшли активісти міської організації ветеранів України.  Теж поклали квіти до меморіальної дошки , встановленої на фасаді будинку.  Саме ветерани доклали в свій час чимало зусиль, щоб вулиця в центрі  міста була названа  іменем Героя України, щоб була встановлена меморіальна дошка, щоб про героїчну постать Олексія Береста знали сумські школярі.

Прес-служба Сумського ОК КПУВы можете обсудить этот материал на наших страницах в социальных сетях