Вхід запорізьким журналістам до міськради заборонено


Журналісти Запоріжжя направили  керівникам країни звернення, у якому йдеться про критичну ситуацію щодо доступу представників ЗМІ до Запорізької міської ради.  

Президента України, Прем’єр-міністра, Міністра внутрішніх справ, Міністра культури та інформаційної політики, Уповноважену Верховної Ради України з прав людини та Голову Комітету з питань свободи слова Верховної Ради просять вжити відповідні заходи для ліквідації негараздів.

Прикриваються карантином

«З травня 2020 року, всупереч закону, міський голова Володимир Буряк та інші представники міської влади системно перешкоджають журналістам займатися професійною діяльністю.

Так, з травня працівники ЗМІ не мають змоги потрапити на сесійні засідання Запорізької міської ради та виконавчого комітету, а з початку 2021 року - і на засідання постійних депутатських комісій, - повідомляють журналісти. –

Тільки протягом грудня 2020 - січня 2021 року в Запоріжжі було зафіксовано, як мінімум, вісім відмов журналістам у доступі до адміністративної будівлі. Свої дії посадовці обґрунтовують рішенням місцевої комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій (далі - ТЕБ НС) №9 від 23 березня 2020 року.

Однак це рішення не має законної сили з травня минулого року, оскільки постанова Кабінету Міністрів України №211 від 11 березня 2020 року, яка встановлювала повний локдаун, зокрема обмеження на відвідування приміщень органів влади, органів місцевого самоврядування, діяла в чітко визначений у самій постанові період, а саме до 22 травня 2020 року». 

Із 23 травня 2020 року положення цієї постанови не діють в Україні, нагадують у зверненні.

А отже, якщо органи влади видали якісь свої документи, що встановлюють карантинні обмеження на підставі постанови №211, – вони мали надалі узгодити їх із чинним законодавством.

Режим карантину наразі регулюється постановами Кабміну №641 від 22.07.2020 та №1236 від 09.12.2020, і в цих постановах не міститься жодних обмежень на відвідування приміщень органів влади, органів місцевого самоврядування не тільки журналістами, а й взагалі всіма громадянами.

Окрім того, як нам відомо, Верховна Рада України 16 червня 2020 ухвалила зміни до Закону України “Про інформацію”, надавши їм право після надання документа, що засвідчує професійну належність, збирати інформацію на територіях, де оголошено надзвичайний стан, надзвичайну ситуацію або вжито адміністративних та медико-санітарних заходів (карантин).

«Таким чином, - підкреслюють працівники ЗМІ, - посилання на нормативний акт, який втратив чинність, як на підставу для обмеження діяльності журналістів, має розцінюватись як протиправне перешкоджання законній діяльності журналіста, що тягне за собою кримінальну відповідальність, передбачену статтею 171 Кримінального кодексу України».

Поліція теж «старається»

Разом з тим, журналісти запорізьких медіа також стикнулися з бездіяльністю поліції.

«Так, 26 серпня 2020 року журналіст Богдан Василенко написав заяву про перешкоджання професійній діяльності, оскільки його не пустили на сесію міськради. 

Його заява не була внесена до Єдиного реєстру досудових розслідувань, а представники поліції ігнорували його звернення щодо надання журналісту відповідної інформації зі справи, - повідомляється у зверненні. - Крім того, 20 січня 2021 року журналістки Катерина Майборода та Ельміра Шагабудтдинова викликали поліцію до Запорізької міськради, аби повідомити про скоєння кримінального злочину, перешкоджання діяльності журналістів, оскільки їх не пустили на засідання депутатських комісій. Проте цей випадок також не внесли до ЄРДР, оскільки співробітники Вознесенівського районного відділу Запоріжжя не побачили складу злочину».

А ось 27 січня 2021 року більше десяти журналістів знову не пустили на сесію Запорізької міської ради. У адмінбудівлі зачинили всі входи.

Поліція охорони та начальник відділу внутрішньої політики Сергій Шулдик застосовували фізичну силу, аби не пустити журналістів, які хотіли пройти разом із депутатами на сесію.

Також журналістку Катерину Майбороду штовхнув депутат від партії Володимира Буряка “Єднання” Олександр Онищенко. Все це зафіксовано на відео, яке журналісти попросили поліцію долучити до заяв.

«Просимо втрутитися в ситуацію»

Такі незаконні дії з боку посадовців Запорізької міської ради призводять до порушення демократичних засад і перешкоджають базовому праву громади отримувати інформацію про рішення, які ухвалюють посадові особи, та процес розподілу коштів платників податків. 

Журналісти з іронією зауважують, що пандемія COVID-19 не завадила міській владі провести масштабний фестиваль Khortytsia Freedom, не заважає проводити заходи, сесії та комісії без засобів індивідуального захисту (судячи з фото пресслужби).

Проте, очевидно, заважає дотримуватися закону та враховувати рішення Кабінету міністрів, Верховної Ради України, а також  права та потреби громадян України.

Свою підтримку журналістам Запоріжжя вже висловили представники профільних Всеукраїнських організацій: Інститут масової інформації, Інститут розвитку регіональної преси, Національна спілка журналістів України, а також юридичне об’єднання “Свої люди”.

Просять і керівників країни «втрутитися в ситуацію, стати на захист демократичних цінностей і основних засад правової держави, розпочати розслідування та допомогти журналістам захистити право на професійну діяльність, а громаді Запоріжжя - на інформацію».

Звернення підписали двадцять журналістів, у тому числі регіональна представниця Інституту масової інформації Наталія Виговська, доцент кафедри журналістики Запорізького національного університету Павло Мірошниченко, голова Запорізької обласної організації Національної спілки журналістів України, заслужений журналіст України Наталія Кузьменко, відповідальний секретар  обласної організації Національної спілки журналістів України Валентина Манжура.

Варто зазначити, що журналісти з подібною заявою трохи раніше зверталися до мера Запоріжжя та депутатів міськради.

Попередньо її розглядали на засіданні депутатських комісій. Та проект про допуск працівників ЗМІ підтримали лише 16 депутатів, що було недостатньо для його включення до порядку денного сесії.  

Ось так місцева влада поважає журналістів і дуже «турбується» про гласність своєї діяльності. А під час сесії в знак протесту проти таких дій більшості депутати фракції «Європейська солідарність» покинули зал.

Працівники ЗМІ Запоріжжя сподіваються, що керівники держави по-іншому зреагують на такі дії місцевої влади.

P.S. Як повідомила прес-служба Запорізької поліції, щойно відкрито кримінальну справу по факту недопуску журналістів місцевих ЗМІ на засідання міської ради.

Відомості, які зібрали із заяв журналістів, внесли до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Правоохоронці відзначили, що розслідування знаходиться на контролі у керівництва Національної поліції Запорізької області.

Григорій Петраков,

Запоріжжя


Вы можете обсудить этот материал на наших страницах в социальных сетях