В Житомирі відзначили 76-ту річницю визволення від німецько-фашистських загарбників

В Житомирі відзначили 76-ту річницю визволення від німецько-фашистських загарбників


Сотні житомирян зібрались на площі Перемоги обласного центру. За багатолітньою традицією було відзначено знаменну подію – 76-ту річницю визволення міста від фашистських поневолювачів.

Ініціаторами мітингу виступили обласна та міська організації Компартії України, обласна та міська ради ветеранів, осередок Союзу радянських офіцерів. В цей день відбувся урочистий мітинг та покладання квітів до Монументу воїнам-визволителям.

У своїх виступах учасники мітингу висловлювали слова подяки воїнам-фронтовикам, партизанам і підпільникам, трудівникам тилу – усім, хто не шкодував життя і сил у боротьбі з ненависним ворогом.

12 листопада 1943 року Житомир вперше було визволено від фашистів. Але вже 19 листопада 1943 німецькі війська в результаті потужного контрудару знову зайняли місто. На цей раз окупаційний режим вирізнявся надзвичайною жорстокістю до цивільного населення. Особливо лютували есесівці. Вони безпричинно розстрілювали першого-ліпшого перехожого, вривалися в будинки, знищували жінок і дітей.

24 грудня після потужної артилерійської і авіаційної підготовки командування 1-го Українського фронту розпочало Житомирсько-Бердичівську наступальну операцію. Головний удар здійснювався силами 1-ї Гвардійської, 18-ї і 38-ї армій під командуванням генералів А.А.Гречко. К.Н.Леселідзе, К.С.Москаленко, а також 3-ї гвардійської і 1-ї танкових армій генералів П.С.Рибалка і М.Ю.Катукова.

Вдруге радянським військам Житомир довелося брати ціною великих зусиль і втрат. Противник встиг створити навколо міста потужну оборону, стягнувши значну кількість артилерії. Лише на східній околиці міста було зосереджено до 400 гармат і 20 танків. Опорні пункти були створені в самому місті, в кам'яних будинках і на перехрестях вулиць. Безпосередній штурм почався 31 грудня 1943 року. Ввечері Житомир було повністю очищено від ворога. На цей раз вже остаточно.

1 січня 1944 року Москва вдруге салютувала на честь визволителів Житомира. Це був унікальний випадок в історії Великої Вітчизняної війни, коли одне місто двічі удостоїлось подібної нагороди. Ще сімнадцять з'єднань і частин 1-го Українського фронту стали "Житомирськими". Їх найменування навічно викарбувані золотом на мармурових плитах, встановлених на фасаді міської Ради.

Прес-центр Житомирського обкому КПУВы можете обсудить этот материал на наших страницах в социальных сетях