Хмельничани відзначили 75-ту річницю звільнення міста від німецько-фашистських загарбників

Хмельничани відзначили 75-ту річницю звільнення міста від німецько-фашистських загарбників


25 березня – знаменний день для хмельничан. Цього дня жителі обласного центру відзначають День звільнення міста від німецько-фашистської окупації.

25 березня 1944 року війська 1-го Українського фронту під командуванням Маршала Радянського Союзу Г.К. Жукова звільнили тодішній Проскурів, а теперішній Хмельницький від німецько-фашистських загарбників. Це сталося в ході проведення військами непереможної і легендарної Робітничо-Селянської Червоної Армії Проскурівсько-Чернівецької наступальної операції, яка тривала з 4 березня по 17 квітня 1944 р.

У результаті Проскурівсько-Чернівецької операції війська 1-го Українського фронту просунулися на західному та південному напрямках на 80-350 км, вигнали нацистських окупантів зі значної частини Правобережної України і звільнили: повністю всю Хмельницьку (Кам’янець-Подільську) область, переважну частину Вінницької, Тернопільської і Чернівецької областей, частково – Ровенську та Івано-Франківську області, 57 міст і 11 важливих залізничних вузлів. В ході операції радянські війська завдали тяжкої поразки 1-й і 4-й німецьким танковим арміям (22 дивізії і 1 бригада противника втратили 50% свого складу і більшу частину бойової техніки). Вийшовши до передгір'я Карпат і перерізавши основні комунікації противника, радянські війська розсікли його стратегічний фронт на дві частини.

Проскурівсько-Чернівецька операція — одна з найбільших фронтових операцій війни. Вона проводилася в умовах сильного весняного роздоріжжя, розливу річок і несприятливої погоди. Відмінною рисою операції було застосування обома сторонами великих танкових угруповань. З боку противника в бойових діях брали участь десять танкових і одна моторизована дивізія, а з радянської сторони вперше в ході війни на одному операційному напрямку масовано використовувалися відразу три танкові армії, а також два окремих танкових корпуси. Це додало операції особливу динамічність і маневреність.

За катастрофу своїх військ у цій операції генерал-фельдмаршал Еріх фон Манштейн 31 березня 1944 року був знятий з посади Гітлером і до кінця війни перебував у резерві.

В ході проведення Проскурівсько-Чернівецької операції 1944 р. було звільнено чотири обласних центри Української РСР – Вінниця (20 березня), Проскурів (25 березня та колишній обласний центр Кам’янець-Подільський 26 березня), Чернівці (29 березня), Тернопіль (15 квітня).

Проскурів був сильно укріпленим вузловим центром оборони німецьких військ. Тут було створено розгалужену систему мінних полів, сконцентровано значну кількість артилерії та вкопано в землю танки для стрільби прямою наводкою. Навколо міста генерал-фельдмаршал Е. фон Манштейн сконцентрував понад 500 танків, артилерію, піхоту. Проскурів був важливим стратегічним пунктом, у ньому дислокувалися штаби групи армій «Південь» та 1-ої танкової армії. 

У боях за оволодіння містом радянські воїни проявили масовий героїзм: 31 частині та з'єднанню присвоєне почесне найменування «Проскурівських», а 14 полків і дивізій були нагороджені орденами Червоного Прапора і Богдана Хмельницького. Найбільше відзначилися війська генерал-полковника А. Гречка, танкісти генерал-полковника П. Рибалка та льотчики генерал-полковника С. Красовського.

Столиця нашої великої Батьківщини Москва о 21-й годині 25 березня 1944 року салютувала переможцям 12-ма артилерійськими залпами зі 124-х гармат.

За визволення Проскурова віддали своє життя 3252 радянських воїна.

Сьогодні на території міста Хмельницького знаходяться 11 братських та 819 одиночних могил радянських воїнів, 4 братських та 14 одиночних могил членів Проскурівської підпільно-партизанської організації, братська могила військовополонених, могила Героя Радянського Союзу І.І. Філіпова, льотчика А.А. Циганкова, братські могили жертв німецького нацизму.

У цей визначний весняний день вдячні хмельничани, комуністи міста, представники ветеранської організації, громадськість міста покладають квіти та вінки до меморіалів загиблих воїнів.

Традиційно 25 березня комуністи Хмельницького, на чолі із першим секретарем міськкому КПУ Віталієм Сопруком, прийшли до Вічного вогню, аби відзначити радісний день визволення від фашистів і вшанувати полеглих визволителів.

До монумента лягли живі квіти.

Прес-служба Хмельницького ОК КПУВы можете обсудить этот материал на наших страницах в социальных сетях