Олександр ГОЛУБ: Я не поділяю думку Кушнарьова, що розширення антикризової коаліції до широкої могло б якимось чином заспокоїти ситуацію


29.09.06, Радіо Ера-FM, Від першої особи, 18.08

Оксана ВАЩЕНКО: Існує така думка, що запропонований прем’єром перегляд постанови щодо п’яти голів облдержадміністрацій є приводом не лише для дискусії у політикумі щодо пріоритетів нинішньої кадрової політики, а черговою спробою своєрідної атаки на президента. Секретаріат президента не промовчав, відреагував – запропонував уряду в майбутньому узгоджувати з главою держави свої ініціативи щодо кадрових змін.

Загалом оцінки були різними, зважаючи на зміст і емоційність. Скажімо, народний депутат, представник фракції НУ В’ячеслав Кириленко сьогодні заявив, що за таких умов прем’єр-міністр Віктор Янукович повинен або виконувати положення Універсалу національної єдності, або подати у відставку. За його словами, розпочався фактичний наступ на ті владні позиції, які має команда президента.

А от голова Верховної Ради Олександр Мороз назвав конфлікт між секретаріатом президента і урядом штучним та спрямованим серед іншого на те, щоб перешкодити створенню широкої коаліції.

Отже про те, які існують можливості для подолання протиріч і чи прагне цього кожна з сторін, сьогодні поговоримо з гостем програми – народним депутатом, представником фракції КПУ Олександром Голубом.

Шановні слухачі, запитання на наше інтерактивне опитування звучить сьогодні так: чи погоджуєтеся ви з думкою Євгена Кушнарьова, що нестворення широкої коаліції спричинить тривладдя в країні і загострить протистояння?

Пане Олександре, якщо говорити про ситуацію, яка відбувається у відносинах між урядом і секретаріатом президента, зокрема між прем’єром і президентом, чи можна сказати, що справді конфлікт перманентно відбувається і поки що переважно атакує урядова сторона?

Олександр ГОЛУБ: Я не думаю, що є певний конфлікт. Справа в тому, що в Україні почала реально діяти політреформа, тобто більшість повноважень, які були у президентської сторони цілком закономірно згідно конституції, згідно чинного законодавства переходять до кабміну. Я розумію, що це не подобається пропрезидентській стороні, я розумію, що це не подобається самому пану Ющенку, але є певні реалії.

По-друге, якби ця сторона продемонструвала, що вона може скористатися цими можливостями, які в них були, адже ми бачили протягом двох років, що фактично жодна проблема в державі не була вирішена, крім галасливих політичних заяв, які за собою абсолютно не потягнули рішення конкретних проблем більшості людей, більшості наших виборців, абсолютно нічого країна не отримала. Тобто говорити сьогодні про певний тиск або перерозподіл, я думаю, не варто. Звичайно в деяких політиків виникає з цього приводу істерика, дехто намагається вирішити свої питання на цьому, тобто заробити голоси, скажімо, буцімто такою опозиційністю до існуючого уряду, до затвердженого прем’єра.

Оксана ВАЩЕНКО: Але будемо говорити мовою фактів. Дивіться, є факти: вчора відбулося розширене засідання уряду і вчора прем’єр-міністр Віктор Янукович запропонував переглянути постанови стосовно п’яті кандидатів, які зараз очолюють п’ять облдержадміністрацій. Що тут? Прем’єр-міністр, не зважаючи на розширення своїх повноважень може лише рекомендувати, але ніяк не впливати на ці кадрові рішення.

Олександр ГОЛУБ: Справа в тому, що прем’єр-міністр і запропонував згідно результатів діяльності кожного з цих обласних чиновників, які фактично не справляються з виконанням власних обов’язків, запропонував президенту змінити їх. Адже ніхто на права президента не посягає, тобто призначення губернаторів або голів облдержадміністрацій є безумовно прерогатива президента. Але за новими умовами – за поданням кабміну, прем’єр-міністра.

Оксана ВАЩЕНКО: Тобто ви вважаєте, що зараз урядова сторона не хоче втрачати своїх нових можливостей, нових повноважень, розширення цих можливостей для того, щоб ними не скористатися?

Олександр ГОЛУБ: Урядова сторона виконує законодавство, виконує конституцію, яка на сьогоднішній день діє. Було б дивно, коли б урядова сторона і антикризова коаліція, про яку ми сьогодні говоримо, взяла певну відповідальність перед виборцями за стан справ у державі і не хотіла б скористатися тими повноваженнями, які вона має.

Оксана ВАЩЕНКО: А вас особисто не здивувало те, що переважно це нашеукраїнці, жодного з партії регіонів, я не кажу вже про те, що нема серед глав облдержадміністрацій комуністів, але так чи інакше там не було регіоналів.

Олександр ГОЛУБ: По-перше, і не було регіоналів головами облдержадміністрацій, тобто маємо на увазі, що останні призначення якось можна там стверджувати, що перш за все Донецьк, Луганськ, які мають відношення до партії регіонів певно ті кандидати, які були нещодавно призначені на ці посади. Це абсолютно нормально, але справа в тому, що є інші області, і в інших областях так само більш за все представники, які були запропоновані НУ, і поки що щодо них немає жодних пропозицій від прем’єра.

Тому я глибоко впевнений, що коли ця пропозиція прозвучала, вона виходила лише з професійних якостей цих людей, адже коли економіка держави знаходиться в глибокій кризі, дуже важлива синхронність дій влади, яка знаходиться в центрі, і влади на місцях. Якщо буде ця узгодженість, лише тоді можна вийти з кризи і вирішити конкретні питання.

Оксана ВАЩЕНКО: Була пропозиція з боку уряду, а наскільки мені відомо і наскільки можна зробити висновки, судячи з заяв з боку секретаріату президента, поки що ніяких висновків президент робити не буде. Тобто ну що, обмінялися інформацією і все. Публічно обмінялися.

Олександр ГОЛУБ: Я думаю, що виборці зроблять свої висновки за результатами діяльності цих людей, я маю на увазі в тому числі і в областях, про які йдеться. Чітко зрозуміла на сьогоднішній день позиція прем’єра, але коли такими ж провальними, як вони є, будуть результати по цих областях, я не думаю, що це піде на користь самому Віктору Ющенку і його команді.

Взагалі мені здається, що команда Ющенка знаходиться сьогодні у великій кризі, і вона ще не змогла виробити вектор своєї діяльності і робить такі епатажні заяви проти уряду, або фактично намагається дискредитувати уряд. Я маю на увазі останні заяви, і ноти, які надсилав міністр зовнішніх справ Тарасюк, коли поїхали наші представники вирішувати питання щодо енергопостачання до Москви, і так далі. Вони не демонструють вміння і бажання працювати в команді злагоджено.

Оксана ВАЩЕНКО: Але уряд також не працює в команді злагоджено. Дивіться, сім указів президента було повернуто знову ж таки в секретаріат. Згадали про норму контрасигнацій, яка діяла в Україні не один-два роки, а вже з 92-го року, здається.

Олександр ГОЛУБ: Давайте будемо говорити: є в законі така норма? Є, існує і її ніхто не відміняв. Тобто знову ж таки ми переходимо від певних емоцій, бажань чи небажань політиків, але є законодавство. Треба кожній частині – і уряду, і президентській стороні – виконувати це законодавство, і тоді не буде для конфліктів таких зайвих подразників.

Оксана ВАЩЕНКО: А законодавство хіба чітко виписує основні функції як президента, так і уряду, принаймні...

Олександр ГОЛУБ: Я сподіваюсь, оці законопроекти щодо президента і кабміну, які розроблені і подані до Верховної Ради, як раз і будуть враховувати оці всі пропозиції. Справа в тому, що в нас ще не було досвіду парламентсько-президентської республіки. Ми лише знаходимося на початку цього шляху, і звісно, що законодавство слід проробляти, можливо відмовлятися. Нема ж того, щоб воно було таким застиглим і нединамічним, коли міняється саме життя і змінюється політична система в державі. Законодавство повинно змінюватися, і в цих законах як раз буде чітко виписано, що може робити уряд, а що президент.

Оксана ВАЩЕНКО: Вже на засіданні уряду урядовці ухвалили закон про кабінет міністрів, і можливо наступного пленарного тижня народні депутати будуть долучені до цього процесу обговорення, але поки що невідомо, чи підпише в такому варіанті, як запропонував уряд, президент цей законодавчий документ.

Олександр ГОЛУБ: Я думаю, що сьогодні у Верховній Раді є необхідна кількість голосів, аби подолати вето президента для того, щоб цей чи інший законопроект вступив у дію. Ми це продемонстрували, коли фактично подолали вето президента щодо мораторію на ріст тарифів і цін. Ви бачили, як проголосував парламент, як проходять інші законопроекти, фактично без проблем через Верховну Раду. Отже, я не думаю, що тут будуть якісь суттєві проблеми.

Оксана ВАЩЕНКО: Пане Олександре, далі ми з вами будемо говорити про тарифи, наскільки от ця допомога і антикризової коаліції, і інших політичних сил, які долучилися до цього рішення стосовно подолання вета президента на мораторій щодо підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги, наскільки це посприяло уряду, оскільки, як відомо, останні заяви прем’єра Януковича свідчать про труднощі, які є тепер в уряді, оскільки ресурсів для того, щоб забезпечити виконання цього закону немає. Але ми потім про це поговоримо.

Скажіть, якщо коментувати заяви, зокрема Євгена Кушнарьова, наскільки широка коаліція може вплинути на те, що кожна з гілок влади – парламент, уряд, президент – будуть знати рівень своєї відповідальності і унеможливить серйозні протистояння?

Олександр ГОЛУБ: Я не поділяю думку Кушнарьова, що розширення антикризової коаліції до широкої могло б якимось чином заспокоїти ситуацію. Справа в тому, що як раз представники НУ доводять, що вони не вміють або не хочуть працювати в єдиній команді, вирішуючи конкретні питання. Ми сьогодні кажемо про перетягування канату, про владу, а давайте запитаємо, а на що ця влада президенту? Як він нею скористався?

Що, збагатилися любі друзі? Ми це побачили. Корупційні скандали в Україні ми побачили. Ми побачили, що зробили з «Нафтогазом». Тобто питання для чого. Сьогодні ми кажемо про проблеми для уряду. Знаєте, на сьогоднішній день влада створює багато проблем, я маю на увазі владу взагалі, як єдиний організм, вона створює багато проблем для населення, для виборців. Ось у чому головна проблема, і ми повинні розглядати і вирішувати не проблему влади – Ющенка або Януковича, – ми повинні працювати над проблемами, які стоять перед більшістю наших людей. І для того, щоб їх вирішити і уряд, і самоврядування на місцях повинні працювати злагоджено. На сьогоднішній день представники НУ цього не хочуть, більш того, вони саботують ті рішення, які приймаються урядом.

Оксана ВАЩЕНКО: Ви подумайте, наступного тижня знов розпочинається епопея стосовно створення широкої коаліції. Навіщо НУ входити в цю широку коаліцію, якщо зараз там є комуністи? Вони не є вирішальними під час того чи іншого голосування. Немає сенсу їм входити, поки ви не вийдете з цієї коаліції.

Олександр ГОЛУБ: Ну, по-перше, я хотів би сказати, що не дочекаються ті, хто думає, що комуністи самі вийдуть з антикризової коаліції. Цього ніколи не станеться. По-друге, ви мене питаєте, чому потрібно. Можливо НУ... Хоча що ми маємо на увазі під НУ? Це політичний проект, який фактично зазнав поразки, він фактично провалився і майбутнього в нього немає. Це розуміють всі, навіть оточення президента, яке спішно намагається збудувати якусь нову політичну силу під президента Ющенка, яка б могла йти на вибори і так далі. Ми бачимо заяви політиків, які є.

На мій погляд, НУ поділяється на, умовно кажучи, дві частини, хоча туди шість партій входять. Тобто є люди з певними ідеологічними принципами, перш за все це такі націоналістично-праві погляди і є бізнес-еліта, яка не має власних політичних поглядів, переконань, завдань, цілей, якщо завгодно. Чому вони пішли туди? Для того, щоб в них не було проблем з власним бізнесом, для того, аби отримати підтримку влади при вирішенні тих чи інших бізнесових питань. Сьогодні вони позбавлені цього. Справа в тому, що інша політична сила взяла гору завдяки волі виборців на останніх виборах.

Оксана ВАЩЕНКО: Яка так само має можливість реалізовувати ці плани.

Олександр ГОЛУБ: Безумовно. На сьогодні ані президент Ющенко, ані блок НУ їм абсолютно не цікавий і не потрібний. Вони готові вступити в будь-яку коаліцію, в якій будуть комуністи чи ще хтось третій, четвертий, п’ятий. Їм абсолютно все рівно, їм треба вирішувати свої нагальні проблеми.

По-друге, ви знаєте, що йде розслідування діянь помаранчевої влади за останні два роки, тобто тих людей, які були на ключових посадах, які мали причетність до розбазарювання держбюджету, і до оцих корупційних скандалів, до речі, не комуністи, а сама помаранчева влада вивела на світ всі ці скандали. Вони, цілком зрозуміло, бояться відповідальності.

Оксана ВАЩЕНКО: Слідча комісія скільки ще буде працювати?

Олександр ГОЛУБ: Вони вважають, що якщо вони увійдуть до складу коаліції, зможуть сховатися під цим дахом, і їх ніхто не буде чіпати за те, що вони там наробили, або буде припинено розслідування.

Оксана ВАЩЕНКО: Фактор недоторканості спрацює?

Олександр ГОЛУБ: Безумовно. Вони на це розраховують. Тобто ми сьогодні за них думаємо, і я собі уявляю так, чому відбуваються оці перемовини. І третя теза, що НУ треба зберегти обличчя, і президенту для того, щоб з’єднатися з партією регіонів. Ось для чого нібито потрібні ця широка коаліція. І Універсал, і решта документів, це шоу, яке влаштовується навколо цього в ЗМІ, все для вирішення своїх конкретних питань.

Іншій частині НУ, яка має певні політичні принципи, це абсолютно непотрібно і вона так само демонструє своє небажання бути в цій коаліції, цілком зрозуміло, і можливо вони будуть або приєднуватися до опозиції, яка була проголошена, або робити якусь іншу політичну силу, з якою будуть йти на вибори.

Що стосується комісії, яка розслідує діяльність навколо «Нафтогазу», ви знаєте, ми почали працювати перед відпусткою, в серпні, але ті засідання, що пройшли, ті документи, а вже є кілька тон документів щодо реальних зловживань, які ми встановили... Хотів би ще сказати, що абсолютно невиправдано росли ціни на газ. Дійшло до того, що помаранчеві, які так любили маленького українця, в ту собівартість газу і в ціни, які піднімалися, вони вкладали покупку дуже дорогих квартир, яхт, власного мобільного зв’язку, навіть стоматологічні послуги для себе оплачували за рахунок фактично налогоплатників. Вони вкладали в собівартість власну благодійність, спонсорську діяльність, тобто за рахунок більшості людей вони були такі добрі. Звичайно мова йде не про один мільйон, не про десять, і навіть не про сто мільйонів.

Оксана ВАЩЕНКО: А про скільки?

Олександр ГОЛУБ: Реальна цифра, яка була переведена в тінь і фактично вкрадена у держави, це більше мільярда доларів. Ц е абсолютно серйозна сума. І така міцна, потужна державна корпорація як НАК «Нафтогаз» фактично її привели до банкрутства, до ситуації з банкрутством.

Оксана ВАЩЕНКО: Але рішення тимчасової слідчої комісії має лише рекомендаційний характер. Що далі буде? Ви будете чекати, як на це відреагує президент, чи Генпрокуратура і порушить кримінальні справи?

Олександр ГОЛУБ: Є декілька напрямків діяльності тимчасової комісії. По-перше, ми розслідуємо ці факти, надаємо їм гласності і суспільству, і Верховній Раді доповідаємо. Ми свої звіти, які ми після кожного засідання відсилаємо до відповідних установ, там, де мова йде про кримінальну відповідальність і кримінальні злочини, звичайно цим будуть займатися правоохоронні органи, і вони будуть про це звітувати.

Що стосується конкретної діяльності, якщо казати про «Нафтогаз», ми так само виробляємо конкретні пропозиції для уряду, ми сподіваємось, що більшість Верховної Ради нас підтримає в цих пропозиціях, і тоді уряду доведеться виконувати рішення Верховної Ради.

Які це рішення? По-перше, щоб знову повернути під державний контроль всю діяльність «Нафтогазу», зробити її абсолютно цілком прозорою і зрозумілою. Оптимізувати саму структуру «Нафтогазу», тобто забрати тих зайвих посередників, які накручували ціну на газ, тобто перед тим, як отримати газ, він проходив декілька компаній, кожна з яких накручувала свої відсотки...

Оксана ВАЩЕНКО: Мова не йде про «Росукренерго», про інші структури?

Олександр ГОЛУБ: З «Росукренерго» так само слід розбиратися. Це абсолютно мафіозна і непрозора структура, яка дозволяє збагачуватися за рахунок виборців десятку вищих службовців у державі. Це трошки інше. Ми маємо на увазі «Нафтогаз» і щодо ситуації з видобуванням власного газу, який йде безпосередньо до споживача.

Оксана ВАЩЕНКО: Далі ми поговоримо і про тарифи, і про те, як буде реагувати Верховна Рада спільно з урядом, яким чином зможуть напрацювати спільний варіант, щоб поетапно підвищувати тарифи на житлово-комунальні послуги.

Пане Олександре, я б хотіла, щоб декілька слів ми з вами сказали про нинішню регіональну політику. От вас не ображає те, що ви, як представник антикризової коаліції, як одна з складових коаліції, КПУ фактично ніде не представлена, і плюс до того, регіонали проводять суто свою партійно-кадрову політику і призначають лише тих людей, які за партійними ознаками належать до партії регіонів?

Олександр ГОЛУБ: Ну щодо кадрової політики, ми зразу, коли формувався цей уряд, заявили, що ми хотіли б бачити і склад нового уряду і місцевої влади, щоб це було не роздачею слонів, або скажімо, премій по партійних офісах, поштучно – стільки-то комуністам, стільки-то соціалістам, а щоб це були люди професіональні і щоб в МВС або в інших правоохоронних органах до жодної з кандидатур не було запитань. Тобто ми поставили дві умови, а зрозуміло, що наш вплив обмежений нашою кількістю і нашою вагою в цій коаліції, і ми звичайно це розуміємо, і всім це зрозуміло, я думаю, тобто ми поставили такі кандидатури. Ми пропонували інші кандидатури, але вони не знайшли підтримки прем’єр-міністра, тобто він формував ту команду, з якою він планує працювати і з якою він хотів би виконувати програму антикризової коаліції.

Оксана ВАЩЕНКО: Але зараз йде поглинання партії регіонів?

Олександр ГОЛУБ: Щодо кого?

Оксана ВАЩЕНКО: Поглинання всіх державних посад по всій вертикалі влади?

Олександр ГОЛУБ: Йде абсолютно зрозуміло. Якщо так казати, то помаранчева хвиля, яка накрила Україну фактично два роки тому...

Оксана ВАЩЕНКО: Так не враховують опит попередників...

Олександр ГОЛУБ: Більше 30 тисяч чиновників і людей, які сумлінно... Я не маю на увазі людей, до яких були претензії з боку правоохоронних органів, фактично лише тому, що вони працювали раніше, опинилися поза роботою і поза своїми посадами, які вони займали. На сьогоднішній день я не бачу такої хвилі, яка б змітала всіх фактично, хто працює в органах державної влади. Що стосується призначень, це абсолютно зрозуміло. Партія регіонів, коли були призначення на рівні парламенту, зробила великі поступки, я вважаю, і фракції КПУ, і СПУ, тобто певні ключові посади в парламенті були надані представникам саме наших партій. Звичайно вона розраховує на відповідну адекватну відповідь і відповідні посади, щоб були закріплені за цією партією.

Скільки я сьогодні дивлюся на призначення, абсолютно не всі члени уряду представляють лише партію регіонів, а навіть наші ліві партії – СПУ і КПУ. Тобто є і Юрій Бойко, і Папієв, тобто є представники інших політичних сил, або представники, які ідентифікували себе з іншими політичними силами. Тобто я поки що не бачу такої загрози, про яку ви кажете. Але нам слід зрозуміти, що прийшла нова команда, на яку лягає відповідальність за долю країни, тому що політреформа змінила акценти. На сьогоднішній день уряд відповідає абсолютно за виконавчу владу. І якщо я відповідаю за певну ділянку роботи, за виконання певних обов’язків, які ми брали перед виборцями, то звичайно я під ці завдання шукаю виконавців, тобто тих людей, які будуть їх виконувати.

Оксана ВАЩЕНКО: Тобто ви хочете сказати, що зараз Віктор Янукович виконує передвиборчу програму комуністів?

Олександр ГОЛУБ: Я хочу сказати, що Янукович, і я можу це конкретно довести, виконує ту угоду, яка була підписана трьома політичними силами при створенні антикризової коаліції.

Оксана ВАЩЕНКО: Не порушуючи жодного пункту?

Олександр ГОЛУБ: Я не бачу, де він порушив пункт цієї угоди. А те, що Віктор Янукович не може виконувати програму КПУ, це цілком зрозуміло.

Оксана ВАЩЕНКО: Але ж ви плануєте, як депутат, виконувати дані народу обіцянки?

Олександр ГОЛУБ: Безумовно.

Оксана ВАЩЕНКО: Тоді з ким? Нинішнім прем’єр-міністром?

Олександр ГОЛУБ: Ми будемо намагатися виконувати в рамках тих умов, в яких ми опинилися, тобто зважаючи на нашу чисельність. До речі, ми це продемонстрували з поверненням норми щодо виплати на дітей 8,5 тисяч, це принципова позиція, незалежно від думки уряду; ми це продемонстрували, коли обговорюється сьогодні бюджет, тобто ми свої пропозиції внесли і будемо їх відстоювати. Ми внесли пропозиції щодо неприпустимості зменшення або зупинення діяльності соціальних законів. Тобто ми відстоюємо, і я не скажу, що до нас не прислухаються, і я не маю поки що таких даних, щоб нашу політичну силу ігнорував прем’єр-міністр і той уряд, який був створений антикризовою коаліцією.

Оксана ВАЩЕНКО: На нашу електронну адресу надходять запитання. Ось одне з них: «Пане Голуб, ви сказали, що Ющенко не скористався своїми повноваженнями за два роки. А чому Янукович не скористався своїми можливостями, коли був разом з Кучмою? Ви ж пам’ятаєте, як Кучма хвалив його і казав, що звільніть лише в тому разі, як зірки з неба попадають? Про газ. Ви сказали, що в собівартість вкладали помаранчеві. А що вкладають біло-блакитні? Чому він дорожчає? Я маю на увазі український газ».

Олександр ГОЛУБ: Щодо першого питання. Тут напевно до Януковича, чи він скористався, і до Кучми повинно бути питання, ніж до мене. Я можу висловити лише своє припущення. По-перше, інша система була в державі, тобто у нас була президентська республіка і фактично 80% влади належало президенту за тих умов, коли Янукович працював в уряді, так само, як і Ющенко, до речі. Чомусь згадують Януковича, але Ющенко так само працював прем’єром при президенті Кучмі і так само він фактично виконував ту програму і ті завдання, які перед ним ставив президент. Це було логічно і цілком зрозуміло в тій системі. Тоді ще не було самої партії регіонів, не було тим більше антикризової коаліції, не було її програми. Це цілком нормальний і закономірний результат.

Що стосується собівартості газу і що закладають помаранчеві. Знаєте, те, що я сказав, у нас на комісії доповідав представник КРУ. Я абсолютно не зациклююсь на отому, що лише помаранчеві це робили останні два роки. Абсолютно ні. Останні 10 років ця галузь свідомо розкрадалася, свідомо виводилась з-під впливу держави на ці процеси, це був абсолютно свідомий процес, тому що в мутній воді дуже легко рибку ловити і фактично збагачуватися. Звідки взялися ці багатомільйонні мільйонери, які в нас на сьогоднішній день входять в рейтинги в Європі і навіть у світі. Тобто вони розкрадали можливості, які були в державі, користуючись наближенням до державної влади.

Оксана ВАЩЕНКО: Це ж не означає, що зараз вже створені такі резерви, які не дадуть можливості і надалі зловживати ситуацією?

Олександр ГОЛУБ: Зараз створюються умови, щоб такого не відбувалось.

Оксана ВАЩЕНКО: За рахунок публічності?

Олександр ГОЛУБ: Так, безумовно. Ось чому наша комісія, в якій представлені всі фракції, виступає за прозорість тендерів, домовленостей. Я хотів би підкреслити, що це державна компанія. І правильно людина питає, чому росте ціна на газ. Тому що як раз самі ці чинники були закладені в собівартість цього газу. Росте ціна на газ, тому що ті посередницькі структури, які були створені владою і тими чиновниками, які були наближені до самих верхніх щаблів влади, накручували цю ціну. І якщо казати про фактичну вартість газу, давайте казати так: Україна видобуває кожен рік приблизно 21,5 мільярдів кубометрів чи трошки більше власного газу. Населення споживає в рік приблизно 18 мільярдів. Росія до цього не має жодної дотичності. Ми абсолютно маємо можливість забезпечити себе нормальним нашим газом.

Чим було ще цікаво це питання? Справа в тому, що «Укргазвидобування» видобуває більше 70% газу в Україні. Собівартість тисячі кубометрів цього газу лише 94 гривні, це абсолютно конкретні дані, які встановила ця комісія, але до споживача він доходив в 3-4 рази дорожче. Хто накручував, на чому? Сьогодні наше завдання, незалежно від того, яка буде влада – синьо-біла, помаранчева, рожева, червона – щоб жодна з політичних сил, жоден чиновник не зміг скористатися цією ситуацією.

Газ, який видобувався в Україні всупереч законодавству не йшов на продаж населенню, він використовувався на аукціонах і його навіть імпортували за кордон. Його заміщували імпортним дорогим газом і примушували населення платити. Ви пам’ятаєте, коли Єхануров розповідав... І заклав це в бюджет сьогоднішнього року, оцей ріст цін, який відбувався. Він розповідав, як кожен квартал на 25% буде зростати ціна. Тобто все це розрахував і цю мину підклав фактично помаранчевий уряд.

СЛУХАЧКА: По вашому інтерактивному опитуванню я відповідаю, що не згодна. Теперь к товарищу Голубу. Вы не коммунисты, от вас и не пахнет коммунистами. Вы все 15 лет хаяли всю власть – и Кучму, и Януковича, всех премьеров и до конца дело не довели. Сейчас взялись за Ющенко, он вам поперек горла. У меня к вам самый главный вопрос: вы долго еще будете себя так вести, извините, как продажная женщина?

Олександр ГОЛУБ: Я не знаю, что вы имеете в виду насчет женщины, может быть вам это более близко известно. Я хочу сказать насчет последних 15 лет. Знаете мы передали страну, в которой было 52 миллиона населения. Мы передали страну, которая по многим показателям производства входила в десятку самых развитых стран мира, это данные не коммунистические, это данные ООН. После 15 лет мы естественно выпали из этих показателей, мы ООН отнесены к вымирающим нациям, нас сегодня уже осталось 46 с небольшим миллионов при расцвете демократии, при тех людях.

И второй момент. Давайте все-таки определимся. Я достаточно разумный человек, чтобы не говорить, что все, что было когда-то, это хорошо или все, что делается сегодня, это однозначно плохо. Безусловно это не так. Но где были позитивные моменты, мы безусловно должны были эти позитивные моменты взять с тех конкретных наработок, которые были сделаны за годы советской власти и перенести сюда. Поэтому я, понимая где-то ваше настроение по каким-то определенным моментам, думаю, что слушатели достаточно умные люди, чтобы сделать выводы, потому что заводы, которые сегодня распродаются налево и направо были созданы в те года, квартиры бесплатные миллионы людей получили в те года. Посмотрите в своих квартирах – в них стоит мебель, которая была куплена тогда. Вспомните, какую вы получали пенсию и каким образом могли жить на нее. Поэтому я думаю, что слушатели в состоянии сделать выводы самостоятельно.

Оксана ВАЩЕНКО: Є повідомлення, яке надійшло на нашу електронну адресу такого змісту: «Від комуністів часто можна почути, що влада корумпована, влада краде. Ви зараз вперше у владній коаліції. Це тому, що ця влада не корумпована і не краде?»

Олександр ГОЛУБ: Посмотрим. По крайней мере мы пропонуємо на сьогоднішній день, аби держава і народ мали контроль за владою, аби діяльність влади була найбільш прозорою. Я маю на увазі роботу в комісії, про яку ми казали, в тому числі і про «Нафтогаз». А хто краде, хто не краде, давайте говорити відверто. Чого варті помаранчеві – ми побачили всі ці корупційні скандали. Якщо у вас є конкретні дані щодо нинішніх чиновників, я готовий з вами їх обговорювати, якщо у вас є така інформація, а якщо нема, то я думаю, що попередньо ще задавати такі питання.

СЛУХАЧ: Добрий вечір. Ігор Степанович, Київ. Сначала ремарка. Александр, вы не передали страну, вы ее бездарно сдали, и вам никто уже власть назад не вернет. Теперь вопрос: скажите, как можно Цибенко так проталкивать закон о расширении податку з фізичних осіб для того, чтобы якобы наполнить пенсионный фонд? Когда есть проблема тарифной сетки, про которую вы тихо молчите, где основа справедливости оплаты. І про обмеження пенсії до 12 мінімальних тоже тишина у вас. Зачем вы так бездарно пришли во власть и решаете вопросы? Закон этот, кстати, никто не поддержал.

Олександр ГОЛУБ: Щодо Цибенка, до речі, ми цей законопроект настоювали на цьому раніше. Про що йде мова? Можливо ви не розібралися в тому законопроекті, який доповідав Цибенко, мова йде про те, що оподаткування до пенсійного фонду фактично нараховується з грошей з 5 тисяч. Тобто якщо ви отримуєте, а в нас вже багато людей, які отримують велику зарплатню – 10, 20 тисяч, а є ще вище – тобто до пенсійного фонду з них фактично забирають гроші лише з 5 тисяч. Решта сума опиняється неоподаткованою. Як раз комуністи ведуть боротьбу за справедливий перерозподіл цього, тобто за прогресивною шкалою, тобто ти маєш велику зарплату, ти повинен більше платити до пенсійного фонду і наповнювати цей фонд. Це стосується щодо законопроекту, з яким йшов Цибенко.

По-друге. Як раз комуністи на відміну від попередніх урядів настоюють на ... І внесли законопроект щодо тарифікації зарплати і дня, щоб була чітко зрозуміла була певна ціна за робочу годину, скільки людина повинна отримувати і працювати, і щоб ця зарплата була не менше, ніж в інших країнах Європи і щоб дійсно ми не йшли за шляхом використання дешевої робочої сили.

Оксана ВАЩЕНКО: Щодо питання тарифів. Хотілося б повернутися до цієї теми хоча б трохи. От сьогодні Віктор Янукович сказав, що він вважає, що рішення Верховної Ради про введення мораторію на зростання тарифів на житлово-комунальні послуги є нереальним і неконституційним. Він сказав: «Я звертаюся до народних депутатів і прошу об’єктивно по чесному підійти до питання тарифів, щоб ми з вами не грали в популізм. Ми повинні визнати, що це рішення, яке було в парламенті минулого тижня, воно нереальне і неконституційне».

Олександр ГОЛУБ: Воно конституційне, тому що за нього проголосувала більшість парламентарів.

Оксана ВАЩЕНКО: А хіба депутати мають втручатися в тарифну політику?

Олександр ГОЛУБ: Проголосували це мораторій щодо підняття цін на газ. З чим він пов’язаний? На сьогоднішній день заборгованість перед людьми більше мільярда гривень, тобто людям не виплачено або пенсія, або зарплата і так далі. Чого стосується цей мораторій? Тобто давайте ми спочатку розрахуємося з людьми, повернемо їх кошти, які вони вже заробили, а вже після того будемо ставити питання щодо підняття тарифів.

По-друге, давайте з’ясуємо, наскільки економічно обґрунтовано зросли ці тарифи. Ми всі повинні розуміти, чому ця ціна така, а не більша і не менша.

Оксана ВАЩЕНКО: Яким чином депутати будуть реагувати на позицію прем’єра?

Олександр ГОЛУБЮ: Хвилиночку. До речі, Симоненко брав участь у засіданні кабміну і він досить різко на це зреагував, це буле наша принципова позиція, до речі, це як раз тим, хто каже, що ми комусь підіграємо, ні, ми як раз, будучі в уряді, відстоюємо власні позиції, маю на увазі наших виборців і наші програмні засади, з якими ми йшли на вибори. Незалежно від того. які домовленості є в рамках самої антикризової коаліції, і ми на цьому стояли і відстоювати будемо ці принципи.

Навіть ця комісія, про що ми говорили, не лише підняття цін на український газ, це спеціалісти, у нас є висновок, ми звернулися з ним до уряду, що ціна на український газ може бути знижена на 30%, не лише не підніматися. Тобто населення захистити ми можемо, у нас є власний дешевий український газ.

Що стосується підприємств, це дійсно інша проблема, її слід вирішувати. Але ж давайте говорити відверто: більшість підприємств на сьогоднішній день є приватними. Чому держава повинна вирішувати проблеми приватних підприємств? Чому вони не виходять і не підписують контракти, не шукають можливості забезпечення вирішення цих проблем? Тобто це складний механізм.

Оксана ВАЩЕНКО: Можна говорити про те, що це буде першим протиріччям між прем’єром і антикризовою коаліцією?

Олександр ГОЛУБ: Я не думаю, що це протиріччя. Це пошук моментів конструктивного виходу з ситуації. І по-друге, от до підняття цих цін, яке відбулося, а заплановано було урядом Єханурова і закладено в бюджет, я ще раз на цьому підкреслюю, фактично біля двох мільярдів ми витрачали на субсидії, тобто ми тим людям, які не могли оплачувати таку велику кількість, ми видавали субсидії. Якщо зараз не запровадити цього мораторію, за субсидіями звернуться вдвічі або втричі більше людей. Звідки брати гроші на субсидії? Так само ж уряд повинен шукати гроші на субсидії, тобто воно повинно бути. Отже, я вважаю, що все ж таки це рішення було і економічно виваженим і відповідає інтересам більшості населення.

СЛУХАЧ: Я хочу підтримати пана Голуба, що саме влада комуністів і регіоналів зараз нам потрібна. Тому що посмотрите на себя, дорогие граждане, мы ж ходим на красный свет, даже на дорогих автомобилях ездим, как бараны, на красный свет и по встречной полосе, мы заслуживаем коммунистов и регионалов. Слава Украине!

Оксана ВАЩЕНКО: Це коментар чи як?

Олександр ГОЛУБ: Я не знаю. Якщо людина вважає, що вона заслуговує на це... Наприклад я вважаю, що на помаранчеву владу, на президентство Ющенка Україна не заслуговує. Достатньо катастроф було в нашій історії, щоб переживати ще одну.

Оксана ВАЩЕНКО: Якщо говорити про те, які протиріччя можуть бути, от ви говорили про те, що це буде питання тарифів, питання конструктивної співпраці або ретельних переговорів між антикризовою коаліцією і урядом, але далі є бюджет-2007. Це все ризики. У вас немає тих більше, ніж 226 голосів з добрим резервом, який дозволив би уряду... Ну, я не кажу штампувати закони в парламенті, але так чи інакше мати позитивний результат голосування.

Олександр ГОЛУБ: Я не думаю, що слід взагалі штампувати. Штампування законопроектів вже довело, що воно не має абсолютно ніякої цінності. Тобто взагалі навіщо закони, які потім не виконуються, які не діють? Якщо це стосується, скажімо, антикризової коаліції, то перевага вже зрозуміла, вже є майже стійка більшість в 250 голосів. Я думаю, що з часом і з конкретними діями уряду вона буде зростати, це розумно, до неї будуть приєднуватися ті депутати, які стоять на більш прагматичних, тверезих позиціях і які мислять не інтересами вузько партійними, або вузько політичними, а інтересами держави і людей.

Оксана ВАЩЕНКО: Наступного тижня широкої коаліції не буде, чи буде?

Олександр ГОЛУБ: Я сподіваюся, що не буде.

Оксана ВАЩЕНКО: В цьому не зацікавлені комуністи?

Олександр ГОЛУБ: Якщо така коаліція буде створена, я думаю, що програє Україна і народ.

Оксана ВАЩЕНКО: Прийшли результати інтерактивного опитування. На запитання чи погоджуєтеся ви з думкою Євгена Кушнарьова, що нестворення широкої коаліції спричинить тривладдя в країні і загострить протистояння, «так» вважають 46 осіб, «ні» – 204.

Дякую вам, пане Олександре, за участь в нашій програмі. Нагадаю, що нашим гостем був народний депутат України, представник фракції КПУ Олександр Голуб.


Вы можете обсудить этот материал на наших страницах в социальных сетях