Павлоградський "чорнобиль"


"Програма утилізації твердого ракетного палива міжконтинентальних балістичних ракет на Павлоградському хімічному заводі, має бути профінансована у повному обсязі. Фракція Компартії буде вимагати, щоб через захищені статті Державного бюджету на 2007 рік на ці потреби були пердбачені видатки в обсязі не меньш ніж 215 млн.грн. з урахуванням недофінансування цієї надважливої програми урядами Тимошенка та Єханурова". Про це сказав лідер українських комуністів Петро Симоненко.

Компртія України заявляє про критичну ситуацію, яка склалася у зв"язку з недофінансуванням урядами Тимошенко і Єханурова Програми утилізації твердого ракетного палива міжконтинентальних балістичних ракет на Павлоградському хімічному заводі.

У рамках виконання державної Програми утилізації твердого ракетного палива міжконтинентальних балістичних ракет у сховищах на Павлоградському хімічному заводі розміщені 141 споряджених корпусів двигунів (СКД) від РС-22 з загальною кількістю твердого ракетного палива (ТРД) приблизно 4100 тон, гарантійні строки використання яких минули ще у 1999-2000 роках.

Експертні висновки свідчать, що збільшення строків виконання програми у разі її недостатнього та несвоєчасного фінансування, веде до погіршення фізико-хімічної стабільності ТРП і загрожує техногенною аварією через мимовольне запалення та детонацію ракетного палева. Іншими словами, можуть статися вибухи, порівняно з якими Чорнобиль буде видаватися дитячою забавою.

За попередніми оцінками, з урахуванням небезпечних факторів, які виникають при аварійній ситуації, пов'язаної із загорянням або детонацією ТРП і СКД, зона небезпечного впливу від техногенної аварії складе до 100км.

У зоні небезпечного впливу рівень змісту токсичних і шкідливих речовин буде у кілька десятків разів перевищувати гранічно допустимі норми, що вимагатиме відселення цивільного населення за межі цієї зони.

Необхідно зазначити, що у радіусі 100 км. зони впливу небезпечних факторів від загоряння й детонації (сейсмічна дія, механічна дія ударної повітряної хвилі, розліт осколків, забруднення шкідливими речовинами) розташовані промислові підприємства міст Павлограда, Тернівки, Новомосковська, що мають важливе народно - господарське значення, сільгосппідприємства прилеглих сіл Межерич, Вязовок, Вербки та ін., а також земельні ресурси і угіддя. Крім того, тут знаходяться магістральний аміакопровод, магістральний водовод "Дніпр-Західний Донбас", високовольтні лінії електропередач обласного значення, лінії залізниць магістралі "Москва-Сімферополь", вугільні шахти Західного Донбасу та ін.

Навіть приблизні розрахунки витрат на ліквідацію наслідків техногенної аварії і, як результат, екологічної катастрофи від згоряння і детонації ТРП і СКД у грошовому вигляді складають: 35 млрд. грн. на відновлення промислових об"єктів та інфраструктури; 120 млн.грн. на рекультивацію земель й очищення забруднених територій; 560 млн. грн. на страхові виплати за збиток третім особам. До того ж, щорічні втрати від зупинки виробничої діяльності та виробничих потужностей Павлоградського хімзаводу складатимуть 75 млн. грн. надходжень до бюджету держави тощо.

Безумовно, суми на ліквідацію наслідків техногенної аварії значно перевищують витрати на забезпечення пожежної, екологічної безпеки і охорони об'єктів, які передбачені в рамках державної "Програми утилізації...".

Прикладами недолугої політики недофінансування та відсутності громадського контролю за використанням коштів, спрямованих на утилізаціє боєприпасів та вибухонебезпечних речовин є техногенні аварії, що мали місце на базах й арсеналах МО України в м. Артемовську і Новобогдановці. Аварії, які призвели до руйнування промислових об"єктів та житлових будівель, травмування і загибелі людей.

Компартія України наполягає на включенні до Державного бюджету України захищених статей за якими буде у повному обсязі здійснюватися фінансування державних програм з утилізації боєприпасів та вибухонебезпечних речовин.

Прес-служба КПУ


Вы можете обсудить этот материал на наших страницах в социальных сетях