Випробування енергетики морозами


Уже в  дні, на які синоптики прогнозують великі морози, в країні не вистачатиме електроенергії власного виробництва. Доведеться йти з простягнутої рукою до сусідів, аби вони виручили своїми перетоками, або ж запроваджувати відключення споживачів.

Зима «на мінімалках»

У вітчизняній енергосистемі нині не працює майже два десятка енергоблоків теплоелектростанцій та теплоелектроцентралей. На фабриках світла – недостатній обсяг запасів вугілля.

За даними оператора електромереж країни «Укренерго», найгірше становище – у державній компанії «Центренерго». На її електростанціях у Київській, Харківській, Донецькій областях простоюють дев’ять енергоблоків.

Три технологічних комплекси для виробництва електроенергії тимчасово зупинені на Луганській ТЕС, по два – на Запорізькій та Криворізькій ТЕС, на Херсонської ТЕЦ та Київській ТЕЦ-5.

Експерт з енергетичних питань Сергій Дяченко вказує, що сьогоднішній гострий дефіцит вугілля на електростанціях у морозні дні може загрожувати споживачам відключеннями.

Як зазначається на сайті «Укренерго», теплові електростанції дають країні майже третину електрики. А ще вони, як й гідроелектричні та гідроакумулюючі станції, використовуються для вирівнюванні навантаження енергосистеми упродовж доби. Основну ж частину електроенергії (до 60 процентів) в країні виробляють атомні електростанції.

Великого вугілля на ТЕС немає

Як відомо, наприкінці минулого місяця Міністерство енергетики взяло під суворий контроль закупівлю вугілля тепловими станціями країни. Тож останніми тижнями обсяги паливних ресурсів на теплових електростанціях почали зростати. Туди надійшло майже два мільйони тонн горючого каменю. Причому, чотири п’ятих його обсягу поставив вітчизняний вуглепром.

За даними Міненерго, торік гірники країни видали на-гора більше горючого каменю, ніж 2020 року. Зокрема, обсяг видобутку енергетичного вугілля склав 22,2 мільйони тонн, коксівного – 7,2 мільйона тонн. Майже вся його маса – з шахт Дніпропетровської та Донецької областей. Внесок гірників Львівщини, Луганщини та Волині був досить скромним.

У зимовий період теплові електростанції споживають багато палива, адже цієї пори різко зростає потреба в електроенергії. За тиждень роботи вони спалюють десь півмільйона тонн горючого каменю.

Тож, незважаючи на прискорення темпів надходжень вугілля на склади фабрик електрики, там нині знаходиться понад 700 тисяч тонн вугілля. Цей обсяг становить лише дві третини від технологічного показника мінімального запасу. Причому, жодна ТЕС не накопичила необхідну заначку палива.

Ощасливили Щастя

Найменші, ніж на інших станціях, обсяги запасів вугілля на складах Луганської ТЕС. Це обумовлено, перш за все, шляхом його доставки. Завозити паливо на електростанцію можна тільки з боку окупованих територій Донбасу.

Оскільки Україна не веде торгівлі з розташованим там суб’єктами господарювання, то купувала антрацит у Росії, зокрема, на шахтах Ростовської області.

Та енергетичне вугілля північний сусід не постачає нам з листопада минулого року. Питання його доставки на Луганську ТЕС було порушено Україною на засіданні Тристоронньої контактної групи з мирного врегулювання ситуації на Донбасі й вирішено позитивно.

Тиждень тому ешелони антрациту з Росії зайшли на Луганську ТЕС. Його вистачить на певний час роботи фабрики світла у місті Щастя, котра дає тепло й електроенергію жителям Луганської області.

А ще живить Попаснянський водоканал, який подає воду абонентам по обидва боки від лінії розмежування. У разі відсутності вугілля Луганська ТЕС підготовлена до використання природного газу, який подається до міста Щастя з території, підконтрольній Україні.

Зараз в Україну приходять перші сильні морози. А вже майже на десяту частину зросло споживання електроенергії порівняно з попереднім періодом милого року. Така ситуація вимагає більш стабільної та надійної роботи енергосистеми. Чи витримає вона цей іспит, – покаже час.

Микола ГУК


Вы можете обсудить этот материал на наших страницах в социальных сетях