БЕЗРІДНІ. Героя праці прибрали з очей

БЕЗРІДНІ. Героя праці прибрали з очей


У місті Тальне Черкаської області демонтували погруддя одному із зачинателів колгоспного руху в Україні Федору Дубковецькому.

Зі скверу Тального, згідно з рішенням сесії міської ради, прибрали пам’ятник новатору колгоспного сільськогосподарського виробництва, колишньому голові колгоспу «Здобуток Жовтня» Федору Дубковецькому. Навесні, коли стане тепло, мерія обіцяє встановити його на могилі Федора Івановича в селищі Здобуток Тальнівського району.

Цей населений пункт з’явився на карті України 1922 року, коли колишній червоноармієць 28-літній Федір Дубковецький на панських землях організував першу в Тальнівській волості Уманського повіту Київської губернії сільськогосподарську комуну «Вулик і бджола». Через сім років артіль було перетворено на колгосп «Здобуток Жовтня». Засновник цього господарства очолював його до своєї смерті у 1960 році.

Під керівництвом Дубковецького колгосп став багатогалузевим агропідприємством, досвід якого був зразковим для сільськогосподарських підприємств Української РСР й Країни Рад. Колектив «Здобутку Жовтня» неодноразово демонстрував свої здобутки на Виставках досягнень народного господарства СРСР, де відзначався дипломами та преміями.

За вирощування великих врожаїв пшениці Федір Дубковецький 1951 року був удостоєний звання Героя Соціалістичної Праці. Через сім літ за успіхи у розвитку сільського господарства він отримав другу зірку Героя. Того ж року Федір Іванович увійшов до складу науково-технічної ради та був обраний членом агрономічної секції Міністерства сільського господарства СРСР.

Авторитетну людину й знатного організатора колгоспного руху земляки обрали до Верховної Ради СРСР. Комуністи висували Дубковецького до складу центрального комітету Компартії України, а також до Центральної Ревізійної Комісії КПРС.

Пам’ять житиме

Минулого року Український інститут національної пам’яті рекомендував міській раді Тального демонтувати погруддя Федора Дубковецького, бо вважав цю особу «активним учасником комуністичного режиму». Та депутати, незважаючи на норми закону про декомунізацію, вирішили зберегти пам’ятник у центрі міста. Через таку позицію народних обранців прокуратура Черкаської області відкрила провадження.

Тиснув й Київ. Інститут національної пам’яті нагадав про обов’язковість демонтажу пам’ятника Федору Дубковецькому. На цьому наполягав у депутатських зверненнях парламентарій від партії «Слуга народу» Ігор Василів, в недалекому минулому – тернопільський підприємець.

Під масованим пресингом депутати Тальнівської міської ради ухвалили рішення перенести бюст Дубковецького на кладовище у Здобуток. З 23 присутніх депутатів «за» проголосувало 18, п’ять – «утрималося» та один був «проти».

Неоднозначно поставилися до так званої «декомунізації» Федора Дубковецького й прості земляки видатної особи. Багато з них не сприймають те, що сталося. Й про це пишуть в соціальних мережах. Ось лише дві красномовні думки. Дописувач під іменем «Колгоспник» розмістив на своїй сторінці таке: «Людина усе життя віддала сільському господарству, розвитку Тальнівщини. Але правнуки погані цього не знають і не цінять. Та їхнє голосування на велич Федора Дубковецького не вплине, пам’ять про нього житиме».

Користувач, який позначив себе як «Всезнайко», зауважив: «Було в Україні багато розумних людей, гарних організаторів справи, якою займалися. Нинішня влада їм – не рівня».

Микола ГУК,

Черкаська область


Вы можете обсудить этот материал на наших страницах в социальных сетях